DGS Dikey Geçiş Sınavı Dgsli.Org Forum'a Hoşgeldiniz.

Giriş Yap Üye Ol

Sohbeti görüntülemekte sıkıntı yaşıyorsanız tarayıcınızın çerezlerini temizleyin!
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 5/5 - 1 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Verimli Ders Çalışma Yöntemleri
#1
Verimli Ders Çalışma Teknikleri Nelerdir?


1- Bir Amaç Belirlemek:

Her çalışma bir amaca yönelik olmalıdır. Bu amaçlar, bir problemin çözümünü öğarenmek, bir yazıdaki ana düşünceyi bulabilmek vs. olabilir. Bunları iyi belirleyerek çalışmaya başlayan kişiler, bu yakın amaçlara ulaşa ulaşa sınıfını geçmek, okulunu bitirmek ve sınavı kazanmak biçiminde özetlenen uzaktaki amaçlarına da ulaşmaktadırlar. Unutmayın hedefi olmadan ilerleyen gemiye hiçbir rüzgar yardım etmez.

2- Planlı Çalışmak:

Hedefleri oluşturmak ve plan yapmak yolculukta önemli adımlardır. Ancak önemli olan uygulama aşamasında içsel ve dışsal çalışmalarımı engelleyebilecek nedenleri öngörüp başa çıkabilme konusunda iç disiplin geliştirebilmektir. Yaşamımızla ilgili sorumluluğu rastlantılara bırakırsak çalışmalarımızı ve başarılarımızı engelleyebilecek pek çok sebebimiz olacaktır. Aldığımız kararları uygularken çalışmalarımızı engelleyerek hedeflerimizle aramıza girebilecek her türlü duygu düşünce davranışlarımızı  kontrol etmemizin bizim elimizde olduğunu unutmayalım  İşte çalışmada plan; “nasıl”, “ne zaman” ve “nerede” çalışacağınıza karar vermek demektir.

3-Zamanı Etkin Şekilde Değerlendirmek:

Öğrenciler bedensel, zihinsel, duygusal yapıları, ilgileri ve yetenekleri bakımından birbirlerinden farklıdırlar. Bir öğrencinin isteyerek çalıştığı ve hemen öğrendiği bir dersi bir başka öğrenci zor öğrenebilir. Bir başka öğrenciyse çabuk yorulabilir ya da çalışmak istemeyebilir. Bu nedenle bir ders ya da konu içinde ayrılacak süre öğrenciden öğrenciye değişir. Her öğrenci zamanı kendine göre ayarlamalıdır. Bir saat çalıştıktan sonra araya 5-10 dakikalık dinlenme koymak yararlı olur. Bu sayede bir saatlik çalışma sonunda dağılan dikkat ve azalan verim tekrar kazanılır. Zamanınızı geri getiremezsiniz çünkü. Çalışmalarınızdan yeterince verim alabilmek için dengeli ve düzenli beslenmeli, özellikle sabah kahvaltılarınızı düzenli veyeterli kaloriyi alacak şekilde yapmalısınız.

4- Verimi  Engelleyen Etmenleri Yok Etmek:

Olumsuz olabilecek hiçbir duruma asla ve asla izin verilmemelidir. Çalışmaya başlamadan önce, yorgunluk, uykusuzluk, ağrı, sızı, elem duygusu, korku, öfke, aşırı kaygı, fazla heyecan, endişe, açlık, aşırı tokluk, aile dertleri, normalin altında ve üstündeki fiziki şartlar (çok sıcak, çok soğuk gibi) acelecilik, telaş, araç ve gereç noksanlığı gibi etkenlerin elden geldiğince giderilmesi gerekir.

5- Çalışma Ortamı İyi Seçilmeli:

Unutmayınız ki ; dağınık oda = dağınık zihin ve ders çalışırken genellikle aynı ortamı tercih edilmelidir. Aynı mekanda ders çalışmak çalışmaya daha kısa sürede adapte olunmasını sağlar. Öncelikle bir çalışma masasına sahip olunması gerekir. O masaya sadece çalışmak için oturulduğu hissedilmelidir. Çalışma yerinin seçimi çok önemlidir. Çalışma yeri derli toplu, yalın elden geldiğince sabit ve sakin olmalı, ayrıca ışık, ısı gibi fiziksel sorunları da çözümlenmiş olmalıdır. Özetle; düzenli, dikkat dağıtacak fazla obje olmayan, sade bir odada mümkünse boş bir duvara dönük çalışmak daha etkili olacaktır.

6- Ders Çalışırken Aynı Anda Birden Fazla İş Yapılmaması Gerekmektedir:

TV izleyerek yada müzik dinleyerek çalışmak. İki işi birlikte yapmaya çalışanları,”eli işte gözü oynaşta” terimi çok güzel anlatır. İlgi bölündükçe kalite kaybına uğrar. Ders çalışmaya konsantre olmak onunla baş başa olmayı gerektirir. Ders çalışmaya karşı sadık bir sevgili olunmalı ve ders çalışma zamanında gözler dersten başka bir şeyi ne görsün nede kulaklar başka bir şeyi işitsin. (İyi bir sevgili olun kuralı)

7- Not Tutmak:

Not tutarken de;

Anlatılanlar öğretmenin ağzından çıktığı gibi değil, anlaşıldığı gibi yazılmalıdır.
Öğretmenin anlattığı konunun ana fikri ve anlamları kavranıncaya kadar beklenilmelidir.
Zamanın çoğu yazmakla değil, dinlemekle, fikirleri kavramaya çalışmakla geçmelidir.
Konu; grafik, şekil, istatistik vb. bilgilere dayalı olarak anlatılıyorsa notlar arasına bunlarda alınmalıdır.
Önemli fikir ve paragrafların aynen yazılmasında fayda vardır.
Yazıların düzgün ve okunaklı olmasına önem verilmelidir. Önce müsvette yapma, sonra temize çekilme yoluna gidilmelidir.

8- Diğer Kaynaklardan Yararlanmak:

Öğrenci, herhangi bir konunun öğrenilmesinde, basılı araçlara ne kadar baş vurursa, öğrenme ilgisi ve zihinsel yetileri de o kadar çok genişleyecektir. Basılı öğrenme araçlarından yararlanmada çizelge grafik, harita ve resimlerin özel bir önemi vardır. Bunlar sayfalarca anlatılan bilgileri topluca ve bir arada vererek o konunun kavranmasına yardımcı olmaktadırlar.

9- Etkili ve Verimli Okumak:

Okuma, öğrenmenin en temel yoludur. Öğrenmede hızlı okuma önemli ve gereklidir. Hızlı okumayla hem okunanlar daha iyi anlaşılır, hem de zamandan kazanılır. Hız okunulan yazının niteliğine ve okumanın amacına göre ayarlanmalıdır. Vakit geçirmek amacıyla bir hikaye veya roman okurken okuma hızı oldukça yüksek olabilir. Ama okuma yorum yapma, eleştirme özet çıkarmak için yapılıyorsa okuma hızı yavaş olmalıdır. Hızlı okumanın en önemli yolu sesiz okumadır. Sessiz okuma hızı arttırdığı gibi anlamayı da kolaylaştırır. Sessiz okuma dudak kıpırdatmadan, kafa sallanmadan sadece gözle takip ederek okumadır. Hızlı ve anlamlı okuma becerisi kazanabilmek için bol bol okuma çalışmaları yapılmalıdır. Önce gazete, öykü ve roman gibi şeylerle işe başlamalı giderek boş zamanları okuyarak değerlendirme alışkanlığı kazanılmalıdır.

10- Tekrarlar Yaparak Unutmayı Önlemek:

Öğrenilenler zamanla unutulabilir. Unutmayı önlemenin iki yolu vardır. Bunlardan biri öğrenilen bilgileri yeri geldikçe kullanmak, diğeri de aralıklı olarak tekrar etmektir. Öğrenciler öğrendiklerini yeri geldikçe kullanırken hem bunların işe yaradığını görecekler, hem de yeni bilgiler edinmeye motive olacaklardır. Aralıklı olarak yapacakları tekrarlar sayesinde ise bir taraftan eski öğrendiklerini hatırlarken diğer yandan da sınavlara her an hazır durumda olacaklardır.

Verimli Ders Çalışmayı Etkileyen Tuzaklar:

Gözleri yapılmayan işlere çevirmek,
Müzik eşliğinde çalışmak,
Zorlanılan derslerin dışlanması,
Aşırı kaygı(güvensizlik),
Yatarak(uzanarak)çalışmak,
Çalışma anında hayallere dalmak,
Uzayıp giden telefon konuşmaları yapmak,
Çalışmayı tamamlamadan bırakmak,
Arkadaşlara “hayır!” diyememek,
Televizyona takılıp kalmak,
Dersler,konular hakkında yetersiz bilgi sahibi olmak,
Düzenli tekrarlar yapmamak,
Plansız, programsız çalışmak,
Kendinizi başkalarıyla kıyaslamak,
Zamanı denetleyememek,
Yanlışlardan ders almamak,noksanları gidermemek,
Sınav bilgi ve tekniklerini yeterince bilmemek,
Motivasyon noksanlığı, isteksizlik.

Unutmayın:

Hiçbir zafere çiçekli yoldan gidilmez.
Başarının en kolay ve kısa yolu çalışmaktır!
Eğer bugün için bir şey yapmadım demek istenmiyorsa, yarın için plan yapıp,uygulanmalı.
Önceden ne kadar çalışılacağı belirlenmezse, çalışma sonunda çok az şey hatırlanır!
Önemli olan çalışmak değil, zamanında ve yerinde çalışmaktır.
Uyku saatinde iyi uyunmalıdır ki, ders saatinde uykulu olunmasın.

-dogalyetenek.com
Soru Sormak İçin Soru Cevap Kategorisinde Yeni Konu Açarak Sorularınızı Sorunuz... (Tıklayınız...)

Birbirinizin Sorularına Cevap Vermekten Çekinmeyin Smile
Ara
Cevapla
Teşekkür Edenler:
#2
Allah rızası için bana ulaşın kafayı yiyecem.dgs sınavı için kaynaklar,çalışma yöntemleri.acil!!sorular mı zor ben mi zorlanıyorum bilemedim birisi açıklarsa sevinecem.
Ara
Cevapla
Teşekkür Edenler:


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  2017 DGS Aylara Göre Çalışma Programı Anıl 1 8,181 24-07-2017, Saat: 21:51
Son Yorum: alpagomanga
  Ders Çalışma Programı Anıl 0 3,742 04-03-2016, Saat: 16:21
Son Yorum: Anıl

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar:
1 Ziyaretçi