DGS Dikey Geçiş Sınavı Dgsli.Org Forum'a Hoşgeldiniz.

Giriş Yap Üye Ol

Sohbeti görüntülemekte sıkıntı yaşıyorsanız tarayıcınızın çerezlerini temizleyin!
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
PSİKOLOJİ BÖLÜMÜ İÇİN DİKEY GEÇİŞ HAKKI
Merhaba arkadaşlar,

Dikey geçiş yönetmeliği ve kılavuzuna göre birçok farklı ön lisans bölümünden ilgili benzer disiplinlere dgs ile geçiş imkanı var. Hangi ön lisans bölümlerinden hangi lisans programlarına geçilebilineceği hepimizin malumu.

Birkaç örnek vermek gerekirse:

Adalet ön lisans programından Hukuk fakültesine,
Ev Gereçleri ön lisans programından Elektronik Mühendisliğine
Endüstriyel Kalıpçılık ön lisans programından Makine Mühendisliğine
Eğitim Önlisans Programından İlköğretim Matematik Öğretmenliğine

Üste yazılı olan birçok lisans programı halen ülkemizde en çok talep gören bölümler. Ancak maalesef halen niteliği sosyal bir bölüm olan Psikoloji lisans programı için geçiş yapılabilecek herhangi bir ön lisans programı yok!

Düşünün Hukuk Fakültesine ya da İktisadi ve İdari Bilimler Fakültelerindeki bölümlere geçiş yapabiliyorsunuz. Dikey Geçiş Sınavıyla Uçak Mühendisliğine bile geçiş var, Sosyoloji Bölümüne de. Ancak Sosyoloji okuya biliyorken Psikoloji bölümüne kayıt olamıyorsunuz ve bunun çok büyük bir eksiklik olduğu kanaatindeyim.

İçeriği incelendiğinden Sosyal Hizmetler ön lisans programı Psikoloji Lisans programına oldukça yakın ve benzer dersler içermekte.
Yök’e şöyle bir dilekçe göndereceğim. Psikoloji Eğitimi almak isteyen arkadaşlar bu içeriği cimer’e ya da bimer’e gönderebilirler.

“…Sayın Yetkili,

Birçok ön lisans programından DGS ile yakın benzer bölümlere geçiş yapılabilmektedir. Örneğin;

Adalet ön lisans programından Hukuk fakültesine,
Ev Gereçleri ön lisans programından Elektronik Mühendisliğine
Endüstriyel Kalıpçılık ön lisans programından Makine Mühendisliğine
Eğitim Önlisans Programından İlköğretim Matematik Öğretmenliğine

Ancak Psikoloji Bölümü için herhangi bir geçiş yapılabilecek ön lisans programı bulunmamaktadır. Ders içerikleri bakımından Sosyal Hizmetler bölümünün Psikoloji Bölümüne geçiş için uygun olduğunu düşünmekteyim.

Uygun görülmesi halinde Sosyal Hizmetler ön lisans programından Dikey Geçiş Sınavı ile Psikoloji lisans programına geçiş imkanının sağlanmasını arz ederim…”

Ara
Teşekkür Edenler:

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  2016 KİTAPÇIĞI İNCELEMEK İÇİN İMZA KAMPANYASI peruru 2 4,001 25-09-2016, Saat: 00:39
Son Yorum: peruru
  KTÜ Yaz Okulu İçin Destek Bekliyoruz DgsliOrg 0 3,718 17-05-2015, Saat: 00:30
Son Yorum: DgsliOrg

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar:
1 Ziyaretçi