DGS Dikey Geçiş Sınavı Dgsli.Org Forum'a Hoşgeldiniz.

Giriş Yap Üye Ol

Sohbeti görüntülemekte sıkıntı yaşıyorsanız tarayıcınızın çerezlerini temizleyin!
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
DİPLOMA PUANIM YANLIŞ VERİLDİ
ARKADAŞLAR OKUL DİPLOMA PUANIMI YANLIŞ HESAPLAMIŞ O YÜZDEN DGS DEN AZ BİR PUAN ALDIM OKUL PUANIMDA 21 PUANLIK BİR KESİNTİ VAR DÜZELTİLMEDİ MAHKEMEYE VERMEYE HAZIRLANIYORUM SİZCE NE OLUR SONUÇ 
ALDIĞIM PUAN 252
EKSİK PUAN 21
NORMAL ALMAM GEREKEN PUAN 273 OLMUŞ OLUYORDU İNŞAAT MÜH. GEÇİŞ YAPABİLİYORDUM  AMA MAALESEF BİR YILIM HEBA OLDU
Ara
Teşekkür Edenler:
(06-09-2015, Saat: 13:20)srhatakinturk Adlı Kullanıcıdan Alıntı: ARKADAŞLAR OKUL DİPLOMA PUANIMI YANLIŞ HESAPLAMIŞ O YÜZDEN DGS DEN AZ BİR PUAN ALDIM OKUL PUANIMDA 21 PUANLIK BİR KESİNTİ VAR DÜZELTİLMEDİ MAHKEMEYE VERMEYE HAZIRLANIYORUM SİZCE NE OLUR SONUÇ 
ALDIĞIM PUAN 252
EKSİK PUAN 21
NORMAL ALMAM GEREKEN PUAN 273 OLMUŞ OLUYORDU İNŞAAT MÜH. GEÇİŞ YAPABİLİYORDUM  AMA MAALESEF BİR YILIM HEBA OLDU
Diploma puanım yanlış hesaplanmış derken sisteme mi yanlış girilmiş demek istiyorsunuz yoksa sistemde gözüken doğru ama ham puanıma eksik eklenmiş mi?

Eğer sisteme yanlış girildiğini söylüyorsanız:

http://www.osym.gov.tr/belge/1-23578/201...72015.html 

Bu duyurudaki yükümlülüklerinizi yerine getirdiyseniz, buna rağmen diploma puanınız sisteme yanlış girildiyse hakkınızı sonuna kadar arayabilirsiniz.

Sizin gerçekte olan diploma notunuz ile yanlış girilen diploma notunuzu yazar mısınız? Yanlış hesaplama yapıyorsunuz gibi bir durum söz konusu nedenini de şöyle açıklayayım. Diploma notunuz 100 üzerinden 100 olursa (4 lük sistemde 4/4) ön lisans başarı puanınız 80 olur ve dgs ham puanınıza eklenecek olan AÖP=48 dir. Bu en yüksek puandır. Şimdi en düşüğünü hesaplayalım.  Diploma notunuz 100 üzerinden 50 olursa (4 lük sistemde 2/4) ön lisans başarı puanınız 40 olur ve dgs ham puanınıza eklenecek olan AÖP=24 dür. En yüksek AÖP ile en düşük AÖP arasında eklenecek puan farkı aralığı maksimum 24 oluyor.

Siz 21 puan eksik hesaplanmış olduğunu söylüyorsunuz. bunun olabilmesi için sizin diploma notunuzun 100 yanlış girilenin 56,25 olması lazım. Bu kadar da yanlış girilebilmesi insafsızlık veya körlük olabilir.

Siz doğru puanınızı ve yanlış girileni yazabilirseniz net hesabını yapabiliriz. Saygılar.
Ara
Teşekkür Edenler:
(06-09-2015, Saat: 15:52)asafefe Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(06-09-2015, Saat: 13:20)srhatakinturk Adlı Kullanıcıdan Alıntı: ARKADAŞLAR OKUL DİPLOMA PUANIMI YANLIŞ HESAPLAMIŞ O YÜZDEN DGS DEN AZ BİR PUAN ALDIM OKUL PUANIMDA 21 PUANLIK BİR KESİNTİ VAR DÜZELTİLMEDİ MAHKEMEYE VERMEYE HAZIRLANIYORUM SİZCE NE OLUR SONUÇ 
ALDIĞIM PUAN 252
EKSİK PUAN 21
Diploma puanım yanlış hesaplanmış derken sisteme mi yanlış girilmiş demek istiyorsunuz yoksa sistemde gözüken doğru ama ham puanıma eksik eklenmiş mi?

Bu duyurudaki yükümlülüklerinizi yerine getirdiyseniz, buna rağmen diploma puanınız sisteme yanlış girildiyse hakkınızı sonuna kadar arayabilirsiniz.

Sizin gerçekte olan diploma notunuz ile yanlış girilen diploma notunuzu yazar mısınız? Yanlış hesaplama yapıyorsunuz gibi bir durum söz konusu nedenini de şöyle açıklayayım. Diploma notunuz 100 üzerinden 100 olursa (4 lük sistemde 4/4) ön lisans başarı puanınız 80 olur ve dgs ham puanınıza eklenecek olan AÖP=48 dir. Bu en yüksek puandır. Şimdi en düşüğünü hesaplayalım.  Diploma notunuz 100 üzerinden 50 olursa (4 lük sistemde 2/4) ön lisans başarı puanınız 40 olur ve dgs ham puanınıza eklenecek olan AÖP=24 dür. En yüksek AÖP ile en düşük AÖP arasında eklenecek puan farkı aralığı maksimum 24 oluyor.

Siz 21 puan eksik hesaplanmış olduğunu söylüyorsunuz. bunun olabilmesi için sizin diploma notunuzun 100 yanlış girilenin 56,25 olması lazım. Bu kadar da yanlış girilebilmesi insafsızlık veya körlük olabilir.

Siz doğru puanınızı ve yanlış girileni yazabilirseniz net hesabını yapabiliriz. Saygılar.
hocam şimdi benim dgs de aldığım öbp=40 diploma notum transkriptte 75=3.00 hesaba göre okulun öbp puanı olarak bana getirisi =61 puan olması lazım okullada ösym ile de görüştüm hemfikiriz bu konuda ama okul ösym nin sitesine diploma notumu girerken geçen yılın ort. olan 1.83 diye girmiş  neye dayanarak girmişse böyle girilmiş okul hatasını  kabul ederek ösym ye dilekçe gönderdi ve ösym dilekçeye cevap olarak belli tarh aralığında değiştirlmeyen diploma puanından okul sorumludur diye cevap verdi ve  bu tarihten snra yani dgs sonuçlarının açıklanmasından sonra haberim oldu yanlış girildiğinin okula verdiğim dilekçede okul dilekçemi haklı görerek ösym ye dilekçe yazıyor ama ösym mesuliyet kabul etmeyip haklı olarak suçluyu okul ilan ediyor okulda yapılan yanlışı kabulleniyor
Ara
Teşekkür Edenler:
(06-09-2015, Saat: 22:46)srhatakinturk Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(06-09-2015, Saat: 15:52)asafefe Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Diploma puanım yanlış hesaplanmış derken sisteme mi yanlış girilmiş demek istiyorsunuz yoksa sistemde gözüken doğru ama ham puanıma eksik eklenmiş mi?

hocam şimdi benim dgs de aldığım öbp=40 diploma notum transkriptte 75=3.00 hesaba göre okulun öbp puanı olarak bana getirisi =61 puan olması lazım okullada ösym ile de görüştüm hemfikiriz bu konuda ama okul ösym nin sitesine diploma notumu girerken geçen yılın ort. olan 1.83 diye girmiş  neye dayanarak girmişse böyle girilmiş okul hatasını  kabul ederek ösym ye dilekçe gönderdi ve ösym dilekçeye cevap olarak belli tarh aralığında değiştirlmeyen diploma puanından okul sorumludur diye cevap verdi ve  bu tarihten snra yani dgs sonuçlarının açıklanmasından sonra haberim oldu yanlış girildiğinin okula verdiğim dilekçede okul dilekçemi haklı görerek ösym ye dilekçe yazıyor ama ösym mesuliyet kabul etmeyip haklı olarak suçluyu okul ilan ediyor okulda yapılan yanlışı kabulleniyor

Öncelikle 61 olan öbp yi 40 girmekle sizin 12,60 puanınızı harcamışlar. ÖBP 61 ise AÖBP=36,60 olur ve sizin ÖBP 40 olarak girildiğinden AÖBP=24 puan eklenmiş. 12,60 puan sıralamada çok büyük bir puan. Ama ilk yorumumda da size yollamış olduğum linkte ÖSYM tüm sorumluluğu üzerinden atmış. Yasal olarak paçayı sıyırmış diyebiliriz. Burada tek sorumlu sizin okulunuz gözüküyor. Hukuki bir mücadele başlatacaksanız bunu ÖSYM ye karşı yaparsanız üzülebilirsiniz. Ama okulunuza karşı hakkınızı sonuna kadar aramanız gayet doğal. Tutacağınız avukat arkadaş size daha sağlıklı bir yol çizecektir zaten. Allah yardımcınız olsun. Sizin adınıza üzüldüm açıkçası.
Ara
Teşekkür Edenler:
Benim öbp 56 ama ÖSYM sağolsun 53.400 olarak hesaplamış ve 6. Sıradaki tercihim gelmesi gerekirken yanlış hesaplamarı yüzünden 7 sıradaki geldi şimdi ben şikayet etsem ÖSYM yi kazanbilirmiyim hocam
Ara
Teşekkür Edenler:
Geçmiş olsun. ÖSYM ortalamalarla ilgili her yıl öğrencileri uyarıyor. diploma notu düzeltme işlemleri için adaylara fırsat tanıyor sanırım siz kontrol etmediniz. Dava açsanız sonuç çıkacağını zannetmiyorum. Ki zaten dava açacağınız kurum burada ÖSYM değil. ÖSYM hem kontrol etme ve düzeltme fırsatı veriyor hem de suçlusu kendisi değil.
Ara
Teşekkür Edenler:

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  2016 dgs puanım düşer mi Samet Erdoğan 3 4,029 10-09-2016, Saat: 14:25
Son Yorum: Anıl

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar:
1 Ziyaretçi