DGS Dikey Geçiş Sınavı Dgsli.Org Forum'a Hoşgeldiniz.

Giriş Yap Üye Ol

Sohbeti görüntülemekte sıkıntı yaşıyorsanız tarayıcınızın çerezlerini temizleyin!
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
AÖF Bu Yıl Son Kez Sınavsız Öğrenci Alacak
#1
Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim sisteminde yer alan Dikey Geçiş Sınavı (DGS) sistemi, sınavsız öğrenci alımını bu yıl son kez yapacak.
Eskişehir yerleşkesinde bulunan Anadolu Üniversitesi, DGS sınavına girip de yerleşemeyen öğrenciler için, veya DGS sınavına girmeyen öğrenciler için direk kayıt imkânı sağlıyordu. Herhangi bir örgün öğretime yerleşemeyen öğrenciler, Açık Öğretim bürolarına gidip, doğrudan sınavsız kayıtlarını yaparak, eğitimine kitaptan veya videolu derslere çalışarak sürdürüyordu.
Aynı şekilde sınava girmeyen veya sınava girmek istemeyen adaylar da, Açık Öğretim sistemiyle eğitimini sürdürebiliyordu.
Yalnız 2015-2016 yılı itibari ile son kez gerçekleşecek bir sistem haline geldi.
2016-2017 yılı başlangıcı itibari ile artık sınavsız öğrenci alımını durdurmuş olacak.
Anadolu Üniversitesinin İnternet adresinde yer alan açıklamaya göre, resmi yazıya verilen açıklama, 2016-2017’den sonra ki yılda, artık sınavsız geçiş yapılmayacağını duyurdu. Öğrenciler, DGS sınavına girme zorunluluğu ile tercih listesine de “Açık Öğretim Fakültesi” bölümlerini ekleyecekler.

Anadolu Üniversitesinin yaptığı açıklama;
Meslek Yüksekokulları ile Açıköğretim Fakültesinin önlisans programlarından mezun olan öğrenciler Açıköğretim, İktisat ve İşletme Fakültelerinin lisans programlarına sınavsız* “Dikey Geçiş” kapsamında kayıt yaptırabilirler.
*Açıköğretim, İktisat ve İşletme Fakültelerine sınavsız Dikey Geçiş kapsamında kayıt için Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezince (ÖSYM) yapılan Dikey Geçiş Sınavına (DGS) girme şartı bulunmamaktadır.
2015-2016 öğretim yılında Açıköğretim, İktisat ve İşletme Fakültelerine Dikey Geçiş kapsamında
sınavsız olarak son kez öğrenci kaydı yapılacaktır.

Resmi Gazetenin 28 Ağustos 2015 tarih ve 29459 sayılı Mükerrer 3. Sayısında yayımlanarak yürürlüğe giren “Meslek Yüksekokulları ve Açıköğretim Önlisans Programları Mezunlarının Lisans Öğrenimine Devamları Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” uyarınca 2016-2017 öğretim yılından itibaren dikey geçiş yoluyla sınavsız öğrenci alımı yapılmayacaktır.
2016-2017 öğretim yılından itibaren Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yapılan
Dikey Geçiş Sınavı (DGS) ile öğrenci alınacaktır. 
Önlisans mezunları Dikey Geçiş kapsamında mezuniyet alanlarına göre açıköğretim sistemine göre öğretim yapan Açıköğretim, İktisat ve İşletme Fakültelerinin 5. yarıyılına doğrudan veya 5. yarıyılına fark dersler alarak kayıt için başvurabilirler.
Açıköğretim, İktisat ve İşletme Fakültelerindeki lisans programlarına Dikey Geçiş kapsamında kayıt yaptıracak adayların işlemleri“İnternet Başvuru” ve “AÖF Bürolarından Kayıt” olmak üzere iki aşamalı gerçekleştirilmektedir.
2015-2016 Öğretim Yılı İçin Planlanan İnternet Başvuru ve Kayıt Tarihleriİnternet Başvuru Tarihi
28 Eylül 2015 Pazartesi –  09 Ekim 2015 Cuma
AÖF Bürosundan Kayıt Tarihi
28 Eylül 2015 Pazartesi –  08 Ekim 2015 Perşembe
AÖF Bürosundan Mazeretli Kayıt Tarihi
09 Ekim 2015 Cuma

Adaylar, http://kayit.anadolu.edu.tr internet başvuru sitesinin ana sayfasındaki “Dikey Geçiş” bağlantısına tıklayarak başvurularını gerçekleştireceklerdir.
Ara
Cevapla
Teşekkür Edenler:


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Sınavsız aöf kayıtları ne zaman Elf 1 3,362 08-08-2015, Saat: 20:52
Son Yorum: hasbi

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar:
1 Ziyaretçi