DGS | Dikey Geçiş Forum

Tam Versiyon: PSİKOLOJİ BÖLÜMÜ İÇİN DGS HAKKI NEDEN YOK!!!
Şu anda arşiv modunu görüntülemektesiniz. Tam versiyonu görüntülemek için buraya tıklayınız.
Merhaba arkadaşlar,
Dikey geçiş yönetmeliği ve kılavuzuna göre birçok farklı ön lisans bölümünden ilgili benzer disiplinlere dgs ile geçiş imkanı var. Hangi ön lisans bölümlerinden hangi lisans programlarına geçilebilineceği hepimizin malumu.

ANCAK MAALESEF HALEN NİTELİĞİ SOSYAL BİR BÖLÜM OLAN PSİKOLOJİ LİSANS PROGRAMI İÇİN GEÇİŞ YAPILABİLECEK HERHANGİ BİR ÖN LİSANS PROGRAMI YOK!

Düşünün Hukuk Fakültesine ya da İktisadi ve İdari Bilimler Fakültelerindeki bölümlere geçiş yapabiliyorsunuz. Dikey Geçiş Sınavıyla Uçak Mühendisliğine bile geçiş var, Sosyoloji Bölümüne de. Ancak Sosyoloji okuya biliyorken Psikoloji bölümüne kayıt olamıyorsunuz ve bunun çok büyük bir eksiklik olduğu kanaatindeyim.
 
İçeriği incelendiğinden Sosyal Hizmetler ön lisans programı Psikoloji Lisans programına oldukça yakın ve benzer dersler içermekte.
Yök’e şöyle bir dilekçe göndereceğim. Psikoloji Eğitimi almak isteyen arkadaşlar bu içeriği cimer’e ya da bimer’e gönderebilirler.
 
“…Sayın Yetkili,

Birçok ön lisans programından DGS ile yakın benzer bölümlere geçiş yapılabilmektedir. Örneğin;

Adalet ön lisans programından Hukuk fakültesine,
Ev Gereçleri ön lisans programından Elektronik Mühendisliğine
Endüstriyel Kalıpçılık ön lisans programından Makine Mühendisliğine
Eğitim Önlisans Programından İlköğretim Matematik Öğretmenliğine

Ancak Psikoloji Bölümü için herhangi bir geçiş yapılabilecek ön lisans programı bulunmamaktadır. Ders içerikleri bakımından Sosyal Hizmetler bölümünün Psikoloji Bölümüne geçiş için uygun olduğunu düşünmekteyim.
 
Uygun görülmesi halinde Sosyal Hizmetler ön lisans programından Dikey Geçiş Sınavı ile Psikoloji lisans programına geçiş imkanının sağlanmasını arz ederim…”