DGS | Dikey Geçiş Forum

Tam Versiyon: DGS Çalışma Verimliliğini Arttırma
Şu anda arşiv modunu görüntülemektesiniz. Tam versiyonu görüntülemek için buraya tıklayınız.
Doğru Yöntemi Belirle

Sınava çalışan herkesin kendince çalışma tarzları vardır. Kimisi bol soru çözer, kimisi konu çalışır. Buna benzer bir çok yöntem belirleyebilirsiniz. Önemli olan doğru yöntemi belirlemektir.
Bir çok aday sınava doğru şekilde yani sistematik bir şekilde çalışmadığı için sınavı kazanamıyor veya istediği neticeyi alamıyor. Eğer çalışıp istediğiniz sonucu elde edemiyorsanız bir yerde ciddi bir sorun var demektir. Bunun nedenlerini kendinizce sorgulayabilirsiniz. Temelinizin zayıf olması, yeterli konsantrasyonu sağlayamamanız, düzensiz çalışmak vs gibi...

Nerede hata yapıyorum?

[Resim: COMO-TIRAR-VISTO-AMERICANO-PORTO-ALEGRE-300x169.jpg]
Bu noktada en önemlisi husus kendinize doğru teşhisi koyabilmenizdir. Şöyle düşünün; hasta olduğunuzda doktora gidiyorsunuz. Doktor size ne şikayetiniz olduğunu soruyor, sizde anlatıyorsunuz. Doktor sizden duyduğu şikayet ve yaptığı tetkik sonucu size teşhisi koyup, uygun tedavi yöntemini belirliyor. Bu şekilde sağlığınıza kavuşabileceğinizi biliyorsunuz. Aynısı kendiniz için yapın. Kendi doktorunuz olun. Sizi sizden daha iyi kimse tanıyamaz.   
Eksik olduğunuz noktaları tespit edin. Buna göre çalışma yönteminizi belirleyin. Sonrasında kendinize şu soruları sormanızı tavsiye ediyorum;

Belirlediğim çalışma yöntemi bana uygun mu? Bu çalışma yöntemiyle istediğim verimliliği alabiliyor muyum?

[Resim: ON40SD0-300x225.jpg]
Cevabınız evet ise ve buda deneme sınavlarınızda aldığınız sonuçlara yansıyorsa sorun yok demektir. Gereksinimlerinizi karşılayacak bir çalışma yöntemi geliştirmişsiniz demektir. Cevabınız hayır ise sorununuzun tespitinde hata var demektir. O zaman başa dönüp sorunun nerede olduğunu aramalısınız.
Her insanın parmak izi nasıl farklıya, öğrenme becerisi de farklıdır. Kimi yazarak çalışır, kimi defalarca okuyarak anlamaya çalışır bazısı da sadece derste dinler  ve o kafasında yer edinir.

Bu farklılıkların buluştuğu bir ortak payda yok mu? Tabi ki var.  Genel bir tavsiye olarak sınavda  hızlı okumanız ve okuduğunuzu anlamanız için okuma becerinizi geliştirmeniz gerekmektedir. Bol bol kitap okumanız işinizi kolaylaştıracaktır.  Mümkün olduğunca hızlı okuyup, okuduğunuzu anlamaya çalışın. Gözlerinizi hızlı okumaya alıştırın. Kitap okumanın yanı sıra bol bol soru çözün. Süre tutarak test çözün. Unutmayın bir soruya 5 dk verilirse herkes çözer. Fark yaratmak istiyorsanız o soruyu 30 sn bilemediniz 1 dk içerisinde çözmeyi hedefleyin. Hedeflerinizi yükseğe koyun. Ulaşamayacak olsanız bile hedefinizin yakınına bile gelmek başarıdır. 

Dgsli.org olarak hedefinize ulaşmanızda ufak bir katkımız oluyorsa ne mutlu bize. Gelen teşekkür mesajlarından doğru yolda olduğumuzu anlayabiliyoruz. Çalışmalarınızda başarılar dileriz. Sorularınızı FORUM sayfamızdan sorabilirsiniz. Yararlı içeriklere ulaşmak için sosyal medya hesaplarımızı aşağıdaki verdiğimiz bağlantılardan takip edebilirsiniz.

Dgsli.org Web Ekibi

Sosyal Medya Adreslerimiz:
– Resmi Instagram Hesabı
– Facebook sayfası
– Resmi Twitter Hesabı
– Dgsli.org site hakkında anlık duyuru sayfası
– Dikey Geçiş Sınavı (DGS)  Grubu
*Bu yazının tüm hakları Dgsli.org’a aittir. “www.dgsli.org“ biçiminde aktif bağlantı kurulabilir, açık kaynak gösterilmek kaydıyla içerik kullanılabilir. Açık kaynak göstermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır. ©