DGS | Dikey Geçiş Forum

Tam Versiyon: OLASI YENİ DGS SİSTEMİNDEKİ SENARYOLAR
Şu anda arşiv modunu görüntülemektesiniz. Tam versiyonu görüntülemek için buraya tıklayınız.

SENARYO 1 (2017 DGS)
-------------------------------------------------------------------------
* 2017 DGS AYNEN DEVAM EDEBİLİR. SAYISAL NET ORTALAMASI 7,5, SÖZEL NET ORTALAMASI 23,9 İDİ.

+BU SENE (2018 DGS) SORULAR DAHA ZOR OLURSA (TÜRKİYE GENELİNE ZOR GELİRSE) ORTALAMALAR HAFİF DÜŞER, NET BAŞINA DÜŞEN PUANLAR HAFİF ARTAR, 2017'YE GÖRE DAHA HAFİF DÜŞÜK NETLERLE KAZANILIR (KONTENJAN SAYISI ÇOK DEĞİŞMEZSE)
+BU SENE (2018 DGS) SORULAR DAHA KOLAY OLURSA (TÜRKİYE GENELİNE DAHA KOLAY GELİRSE) ORTALAMALAR HAFİF YÜKSELİR, NET BAŞINA DÜŞEN PUANLAR HAFİF AZALIR, 2017'YE GÖRE DAHA HAFİF YÜKSEK NETLERLE KAZANILIR (KONTENJAN SAYISI ÇOK DEĞİŞMEZSE)
+SİSTEM (SÜRE-SORU SAYISI-SORU TİPİ, DAĞILIMI) DEĞİŞMEZSE TAHMİNİM SORULAR TÜRKİYE GENELİNE HAFİF DAHA ZOR GELECEKTİR ANCAK YİNE DE SAYISAL 7 CİVARINDA, SÖZEL 23 CİVARINDA BİR ORTALAMA OLACAK. BU DA KONTENJANLAR DA BÜYÜK DEĞİŞİKLİK OLMAZSA GEÇEN SENEYE GÖRE HAFİF DAHA DÜŞÜK NETLERLE KAZANILACAK.
----------------------------------------------------------------------------
SENARYO 2 (SÜRE 140 DAKİKA YERİNE 180 DAKİKA, SORU SAYISI YİNE 120=60SAYISAL+60SÖZEL)
----------------------------------------------------------------------------
* SÜRE ARTIRILIP, SORU SAYISI AYNI BIRAKILABİLİR.

+ SÜRE ARTIRILIR, SORU SAYISI AYNI KALIR VE SORU TİPİ VE ZORLUĞU DEĞİŞTİRİLMEZSE NET ORTALAMALARI BİR HAYLİ YÜKSELİR, NET BAŞINA GELEN PUAN DEĞERSİZLEŞİR, OKUL PUANININ ÖNEMİ ARTAR. BİR YERİ KAZANMAK İÇİN GEÇEN SENEYE GÖRE DAHA FAZLA NET YAPMAK GEREKİR. (KONTENJAN SAYISI ÇOK FAZLA DEĞİŞMEZSE) KONU EKSİĞİ OLMAYIP, SÜREYİ İYİ KULLANAMAYANLARA, İŞLEMİ YAVAŞ YAPANLARA, SORULARDA İNATÇI OLUP ZAMAN KAYBEDENLERE BİRAZ DAHA GÜN DOĞAR. SÜREYİ İYİ KULLANAN, KONTROLE ZAMAN BIRAKAN, HER SORUYU GÖREBİLENLER İÇİN DE İYİ OLMAZ.
+ SÜRE ARTIRILIR, SORU SAYISI AYNI KALIR VE SORU TİPLERİ DEĞİŞTİRİLİR, ZAMAN ALICI SORULAR VE ZORLUĞU BARİZ BİR ŞEKİLDE ARTIRILIRSA NET ORTALAMALARINDA YÜKSELME OLMAZ DÜŞÜŞ BİLE OLABİLİR. OKUL PUANININ ÖNEMİ AZALABİLİR. BİR YERİ KAZANMAK İÇİN GEÇEN SENEYE GÖRE DAHA DÜŞÜK NET YETERLİ OLABİLİR (KONTENJAN SAYISI ÇOK FAZLA DEĞİŞMEZSE). KONU EKSİĞİ OLANLAR VE ÇOK SORU ÇEŞİDİ GÖRMEYENLER İÇİN SÜRE ARTSA BİLE SIKINTI OLABİLİR. BU DURUMA GÖRE SÜREDE SIKINTI YAŞAYAN ANCAK MANTIK YÖNÜ KUVVETLİ OLANLAR, MUHAKEME VE PROBLEM ÇÖZME GÜCÜ İYİ OLANLAR İÇİN OLUMLU BİR ETKİ YARATIR. TABİ SÜRENİN ARTMASI İLE ORANTILI ZORLUK ARTIRILIRSA 2017 DGS'DEN ÇOK FARKLI BİR TABLO OLMAZ DİYE DE EKLEYEYİM.
+ SÜRE ARTIRILIR, SORU SAYISI AYNI BIRAKILIRSA TAHMİNİME GÖRE MANTIK, MUHAKEME GÜCÜ, ANALİTİK DÜŞÜNME GÜCÜ GEREKTİREN SORU VE BETİMLEMELİ, ŞEKİLLİ, ÖNERMELİ PROBLEM SAYISI ARTAR. YANİ ZAMAN KAYBETTİRİCİ VE ELEYİCİ SORU SAYISI ARTAR. BU DURUMDA SÜRENİN ARTMASI İLE OLUŞAN AŞIRI BİR AVANTAJA ENGEL OLUR.
----------------------------------------------------------------------------
SENARYO 3 ALES SİSTEMİ (SÜRE 140 DAKİKA YERİNE 150 DAKİKA, SORU SAYISI 120 YERİNE 100=50SAYISAL+50SÖZEL) 
----------------------------------------------------------------------------

* ALES, DGS'YE EN YAKIN HATTA ÇOK BENZERİ BİR SINAVDIR, O SİSTEME GEÇİLMESİ DE OLASI BİR DURUMDUR. BURADA SORU SAYISININ DEĞİŞMESİ PUAN SİSTEMİNDE DE DEĞİŞİKLİKLER YARATACAKTIR. ANCAK ADAYLAR YAPACAKLARI NETLERE BAKMALIDIR, SONUÇTA NETLER PUANI VE SIRALAMAYI BELİRLİYOR.
+ SORU SAYISI 120'DE KALIP SÜRE 150 DAKİKA DA OLABİLİR, 180 DAKİKAYA DA ÇIKABİLİR. HANGİ DEĞİŞİKLİK OLURSA OLSUN GÖZÜNÜZÜ SEVEYİM MANTIK SORULARINA, ANALİTİK DÜŞÜNME VE MUHAKEME GÜCÜ GEREKTİREN SORULARA, BETİMLEMELİ (HİKAYELENDİRİLMİŞ), ÖNERMELERLE SÜSLENMİŞ VE ŞEKİLLİ, GRAFİKLİ, TABLOLU PROBLEM SORULARINA İYİ ÇALIŞIN, BENDEN DEMESİ.
YANİ ALESTEN MANTIK, TYT'DEN PROBLEM DE ÇÖZÜN, SADECE DGS KAYNAKLARINA TAKILI KALMAYIN. HAFTADA 2-3 DENEME KESİN ÇÖZÜN. MANTIK SORULARINI OTOBÜSTE, ARADA, MOLADA ELİNİZDEN DÜŞÜRMEYİN.
HADİ ALLAHA EMANET OLUN. SÜRENİZ YETERLİ, KALEMİNİZ GÜÇLÜ OLSUN; EMEĞİNİZ ZAYİİ OLMASIN.
AZİZ HOCA.